×
 
1. 11. 2023
Červená žirafa od Jaroslava Róny

V roce 2016 byla vyhlášena veřejná soutěž na realizaci plastiky před budovu Enterpise v Pikrtově ulici na pražské Pankráci, jejímž autorem je uznávaný architekt Vladimír Krátký.

Vítězným návrhem se nakonec stala socha fantaskního zvířete – Červené žirafy od Jaroslava Róny.

Tělo s ocáskem se podobá válcovité nádrži a je neseno zjednodušenýma nohama. Z těla vyráží vysoký krk elegantních geometrických tvarů korunovaný hlavou připomínající sprchovou hlavici. Ta ovšem může rovněž evokovat květinu nebo slunce. Aby se socha prosadila v konkurenci mohutných a vysokých okolních budov, je vysoká 10 metrů a pokryta jasně červenou barvou.

Řešení sochy bylo podřízeno požadavku prostředí, ve kterém se nachází. Socha je jednoduchá, hravá, působí výrazně, rozvíjí imaginaci a navozuje radostný pocit. Slavnostní odhalení sochy proběhlo v listopadu roku 2020.

Autor díla, uznávaný český umělec mnoha talentů, sochař, malíř, keramik, umělecký sklář či grafik Jaroslav Róna, vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, konkrétně obor sklářské výtvarnictví pod profesorem Stanislavem Libenským.

Jeho tvorba osciluje nejčastěji mezi sochařstvím a malířstvím. Pravidelně vystavuje na domácích i zahraničních výstavách. Mezi jeho nejznámější díla patří pomník Franze Kafky (Staré město, Praha), sochy Odvaha (Jošt Lucemburský na Moravském náměstí v Brně), Čtenář v křesle (nám. Franze Kafky, Praha) Mytická loď (Bratislavském nábřeží) či plastika Davida a Goliáše (Cheb).

×
Portál nájemce - přihlášení

Pokud jste neobdrželi potřebné údaje pro vstup do Portálu nájemce, obraťte se prosím na správu budovy.